ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

آموزش کتاب درسنامه فهم زبان قرآن جلد۱ (جلسه بیستم)

Meshkat-20

«بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ»
در جلسات گذشته در مورد سوره نصر نکات متعددی را عرض نمودیم. اشاره نمودیم که خداوند در این سوره وعده پیروزی قطعی پیامبر خود را به همه اعلام می‌کند. «بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ * إِذَا جَاءَ نَصْرُ اللَّهِ وَالْفَتْحُ»‌ای پیامبر یاد کن آن زمانی که یاری و پیروزی فرا می‌رسد. هنگامی که این پیروزی، یاری و «نصر الله» بیاید به دنبال آن «فتح الله» می‌آید. پیروزی و گشایش بزرگ الهی بعد از نصر الهی است. «وَرَأَيْتَ النَّاسَ يَدْخُلُونَ فِي دِينِ اللَّهِ أَفْوَاجاً» تو می‌بینی که مردم گروه گروه به دین الهی وارد می‌شوند. پس بعد از نصرالله، فتح الله می‌آید و مردم به دین الله اقبال و توجه می‌کنند. وظیفه رهبر جامعه اسلامی و مسلمین بعد از نصرالله و فتح الله و رشد متزائد دین الله چیست؟ «فَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّكَ» وظیفه آن‌ها تسبیح حامدانه است. خدا را از همه نقائص مبّرا بدانیم و هر توهم و غلطی که در ذهنمان داشتیم مثلاً خدا به وضع ما آگاه نیست و نمی‌تواند وضعیت ما را تغییر دهد و یا نمی‌تواند با دشمنان مامقابله کند، این‌ها را از ذهن خود دور کنید و بدانید همه قدرت‌ها در خداوند است. همه علم‌ها آن‌جا است. و شما دارید دوران آزمایشی را طی می‌کنید. قطعاً و بدون تردید یاری خدا و پیروزی به دنبال آن خواهد آمد. نقص، ضعف و جهل خدا را از ذهن‌های خود دور کنید. وتسبیح نیز به همین معناست. «فَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّكَ» و این‌که همراه با حمد باشد. از این به بعد خدا را عالم، آگاه، قادر و غنی بدانید. این رمز موفقیت شما است. عزیزان یکی از نکاتی که در سبک زندگی قرآنی امروزی ما مهم است فهم همین نکته است که ما بایست بدانیم که به نصرت الهی داریم و خدا بایست ما را یاری کند. زمانی خدا ما را یاری می‌کند که ما خدا را یاری کنیم. کسی می‌تواند منصور خدا باشد که ابتدا ناصر خدا باشد. نصر خدا معلوم است که به چه معنا است و یاری کردن دین خدا،پیامبران و اولیای الهی است. پس خدا وقتی ناصر کسی شود، آن انسان می‌تواند به درجات عالی برسد و کسی منصور خدا می‌شود که ابتدا او ناصر خدا شود. «إِن تَنصُرُوا اللَّهَ يَنصُرْكُمْ وَيُثَبِّتْ أَقْدَامَكُمْ» اگر خدا را یاری کنید، خدا حتماً شما را یاری خواهد کرد. پس شما اگر ناصر خدا شدید، منصور خدا خواهید شد. بعد می‌فرماید «إِن يَنصُرْكُمُ اللّهُ فَلاَ غَالِبَ لَكُمْ» اگر خدا شما را یاری کند شما هیچ غالبی ندارید. یعنی مغلوب هیچ کس نمی‌شوید و شما برتر خواهید شد. پس ما با ناصر بودن دین خدا منصور خدا می‌شویم. با منصور خدا بودن هیچ وقت مغلوب فرد دیگری نخواهیم شد. پس اگر می‌خواهید بر همه ادیان، مذاهب، جریانات، نحله‌ها،گروه‌ها و دسته‌ها غالب باشید دین خدا را یاری کنید و با ناصر خدا شدن منصور خدا شوید و با منصور خدا دیگر مغلوب کسی نخواهید شد و غالب بر همه چیز خواهید شد و این از رموز بزرگ الهی است. خدا وعده قطعی داده است. به همه کسانی که دین خدا را یاری و در این مسیر تلاش کنند، آن‌ها را در عالی‌ترین حد یاری کند و بالاترین سطح فتح، نصرت و پیروزی برساند.
«إِن يَنصُرْكُمُ اللّهُ» یاری خدا به چه معناست؟ مگر خداوند با یاری ما نیازمند است؟ خدا که قادر علی‌الاطلاق است. همه چیز در دست اوست و به یاری ما چه نیازی دارد؟ خدا در این عالم یک دین و یک پیغمبر و یک ولی دارد. این‌ها ابزارها و ظرفیت‌های اجرای نظرات حضرت حق و پیام‌های الهی در روی زمین هستند. یاری خدا به معنای یاری دین، رسول و ولی خدا است. پس اگر ما در صحنه حمایت و یاری دین، رسول و ولی خدا تلاش کنیم، ما در عملیات نصرت الهی موفق بودیم. هر نوع کوتاهی در راه دفاع از آرمان‌های دینی و الهی و در دفاع از رسول الله، اولیای الهی، رهبر بر حق دینی موجب می‌شود که نصرت الهی حذف شود. و باعث مغلوب شدن انسان می‌شود. کسانی که امروز مغلوبند به خاطر این است که نصرت الهی ندارند و منصور خدا نیستند. چون کسی منصور خدا می‌شود که ناصر خدا، رسول و ولی او شود.
سؤال دیگه این است که این نصرت دین خدا چگونه محقق می‌شود؟ نصرت دین خدا به یک جهاد دائمی نیاز دارد. ما برای این اتفاق بزرگ نیازمند یک جهاد همه جانبه هستیم. ما سه نوع جهاد داریم:
1- جهاد اکبر که جهاد با نفس است. ما باید مصرانه برای غلبه بر هوای نفس خود و دشمنی که وجود ما را وسوسه می‌کند، کوشا باشیم که این بخشی از نصرت الهی است.
2- جهاد کبیر که جهاد در جنگ نرم با دشمنان الهی است. امروز بزرگ‌ترین جنگی که با دشمنان داریم در جنگ نرم، فضای مجازی و همه عرصه‌های فرهنگی است. جهاد کبیر همان جهاد بزرگ به وسیله قرآن کریم است.
3- جهاد اصغر نیز همان نبرد با دشمنان خدا در جبهه‌های نبرد است. بنابراین اگر کسی در این سه نوع جهاد کوشا و فعال باشد در حقیقت در عرصه یاری دین خدا موفق، کوشا و تأثیرگذار است.
ما بحمد الله قدم‌های خوبی برای آشنای با سوره مبارکه نصر برداشتیم. یکی از راه‌های انس با این سوره این است که حفظ آن را در دستور کار خود قرار دهیم. غالباً اکثر عزیزان آن را حفظ هستند ولی تلاش کنیم که به حفظ، ترجمه، تفسیر ساده و توجه مضامین و گزاره‌‌هایی که در آن است خوب مسلط شویم و این به ما خیلی کمک می‌کند. و خیلی راه ما را باز می‌کند. گنجینه محفوظات قرآنی ما باید روز به روز توسعه پیدا کند. آرام آرام وارد سوره‌های جدید می‌شویم. عزیزان تلاش کنند از حفظ قرآن کریم لحظه‌ای غفلت نکنند. مقام معظم رهبری فرمودند ما ده میلیون حافظ نیاز داریم. بخشی از حفظ قرآن این است که ما همین سوره‌های کوچک جزء سیم را آرام، آرام حفظ کنیم.
خدایا ما را حقائق ناب قرآن بیشتر آشنا بگردان و مسیر عمل به این معارف ناب را به همه ما کرامت بفرما.
«وَالسَّلَامُ عَلَیْکُمُ وَ رَحْمَةُ‌اللهِ وَ بَرَکَاتُهُ»


نمایش برخط برنامه:


 


دانلود فیلم سخنرانی
 

 

اخبار

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های مفید

شبکه های اجتماعی

نماد اعتماد

logo-samandehi